| Year | 2026 |
|---|---|
| Make | Flagstaff |
| Brand | Flagstaff |
| Manu | Forest River |
| Type | Travel Trailer |
| VIN | 4X4TFL616TD323201 |
| Stock ID | 11554 |
| Condition | New Sale Pending |
| UVW | 2,296 lbs |
| Dry Hitch | 284 lbs |
| CCC | 1,488 lbs |
| Length (ft,in) | 16'' |
| Width (ft,in) | 7'' |
| Height (ft,in) | 9'' 2" |
| Tanks (gal) | F:31.00 G:27.00 B:27.00 |
| Awnings (ft) | 1:11.00 2:0.00 3:0.00 |
| Bunks | Yes |
| Sleeps | 4 |
FLAGSTAFF E-PRO LE
(2026) These Typical Features Vary by Model
LE PACKAGE
2-Tone Fiberglass Exterior
Composite Structural Exterior Walls
Vacuum Laminated Roof
Aluminum Cage Construction
Framed Windows
Power Awning
Solar Side Port
Refrigerator
Microwave Oven
6-Gal Water Heater (na 11LE)
20k Furnace
Wall Mount AC (17LE Roof Mount)
Roller Shades
Stabilizer Jacks
2- Burner Cooktop with Glass Cover (na 11LE)
2 Accessory Hitch (11LE 1-1/4 Hitch)
Soft-Close Roller Bearing Drawers
SUPERIOR CONSTRUCTION
Complete Composite Wall Construction
One-Piece OSB Floor (17LE T&G Plywood)
Fully Laminated Roof
6-Sided Full-Aluminum Frame (5-Sided 11LE)
Aluminum Floor Joists (na 11LE)
Aluminum Dinette, Bed, and Bunk
Aluminum Truss Roof Bracing
High Gloss Fiberglass Front Cap (na 11LE)
STANDARD FEATURES
Backup Camera Prep
Power Vent
Framed Windows
Roof Mount Solar Prep
Side Solar Prep
Single Battery Box
Single 20# LP Tanks
SAFETY STANDARDS
MORryde Solid, Supported Steps
Dexter Leaf-Spring Axles
Nitrogen-Filled Tires with Balancing Beads